Vojaci v uliciach a zákaz vychádzania. Matovič pripúšťa úplné vypnutie krajiny!
Zastavená doprava, uzavreté hranice, zákaz vychádzania. Premiér Igor Matovič chce vyhlásenie výnimočného stavu.
Premiér Igor Matovič v záujme ekonomiky pripúšťa „blackout“, a to čím skôr.
Vníma to ako jednu z dvoch ciest, akou by sme sa mohli vydať. Druhou je pokračovať v opatreniach ako doteraz a počítať s tým, že by mohli trvať mesiace až rok.
Výnimočný stav
Konečné rozhodnutie by malo padnúť maximálne do dvoch týždňov a „vypnutie“ krajiny by sa uskutočnilo ešte pred letom.
Premiér na dnešnej tlačovej konferencii predostrel niekoľko variantov, ako by si predstavoval „blackout“, no detaily si necháva na diskusiu s odborníkmi. Hovoril ale napríklad o totálnom uzavretí hraníc, či o prísnej izolácii ohrozených skupín, akými sú napríklad dôchodcovia.
Premiér pritom opäť spomenul o prieskume verejnej mienky a scenáre dal prepočítať Inštitútu zdravotnej politiky. Ten doteraz zverejnil dva modely šírenia nákazy.
Premiér má ale silného oponenta priamo vo vláde a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) je „zásadne proti takýmto experimentom ako zlikvidovať ekonomiku.“
Slovensko ako Wu Chan?
„Je možnosť urobiť s tým vírusom krátky proces ako vo Wu Chane,“ vyhlásil Matovič práve v čase, kedy sa niektoré spoločnosti a fabriky snažia opäť rozbehnúť.
Obmedziť pohyb ľudí chce až o 90 percent.
„Bude tu musieť byť absolútna vojenská disciplína. Výnimočný stav, vypnúť Slovensko, všetko dodržiavať, vojenská disciplína,“ hovorí o stave, ktorý by mal trvať asi tri týždne.
„Boli by to hermeticky uzavreté hranice, s minimalizáciou rizika,“ zopakoval a na Slovensko by sa tak nedostali ani občania, ktorí prichádzajú za prácou denne napríklad z Rakúska či Maďarska. Museli by si vybrať, na ktorej strane budú v tomto období žiť.
Počas blackoutu by sa dokonca prerušila aj striedavá starostlivosť o deti pri rozvedených rodičoch.
Zastavená doprava
Zavreté by počas blackoutu boli nielen letiská, ale nepremávali by ani vlaky a autobusy!
Tento plán Matovič predkladá občanom z dôvodu, aby sa stihli zásobiť v pokoji a nie v panike. Ako príklad spomenul, že by ľudia mohli napríklad nakupovať zásoby podľa abecedy.
Pre blackout ale podľa neho musí existovať akýsi spoločenský konsenzus.
„Musíme byť všetci rozhodnutí o tom, že to je správna cesta. Ja som dostal podporu od ľudí, ale na boj proti korupcii a vyfasoval som k tomu koronavírus,“ obhajoval prečo sa chce spýtať ľudí na postup proti pandémii.
Zmŕtvychvstanie?
Premiér hovorí, že po takýchto opatreniach by sa ekonomika mohla nakopnúť.
Rozbehli by sa aj školy a univerzity, ale stále za veľmi prísnych hygienických opatrení.
Naďalej by ale platili veľmi prísne podmienky na hraniciach vrátane letísk.