VIDEO + FOTO: Horolezci odpratávajú deväť hodín denne tony snehu zo striech hradu Ľubovňa
Už týždeň odpratávajú dvaja horolezci tony snehu zo striech ľubovnianskeho hradu, aby ochránili najväčšiu pamiatku v regióne. Neúnavne pracujú i všetci zamestnanci.
Horolezci i ďalší zamestnanci už týždeň odpratávajú sneh zo striech hradu Ľubovňa, aby tak ochránili najväčšiu pamiatku v regióne. Riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík predpokladá, že v dôsledku opätovného sneženia, budú v odstraňovaní nánosov pokračovať aj v priebehu tohto týždňa.
„Dvaja horolezci tam na lanách pracujú zhruba deväť hodín denne, nedá sa presne odhadnúť, koľko snehu už zo striech zhodili dolu, ale určite sú to tony. Na niektorých miestach, kde sneh najviac nafúkavalo, dosiahla výška snehovej pokrývky aj dva metre. Začali sme s odpratávaním presne pred týždňom,“ ozrejmil Mikulík s tým, že naposledy museli k takýmto prácam pristúpiť približne pred piatimi rokmi. Dôvodom odpratávania snehu je jednak ochrana statiky pamiatok, ale aj bezpečnosť návštevníkov, keďže hrad Ľubovňa je prístupný celoročne.
Sneh podľa riaditeľa Ľubovnianskeho múzea najviac ohrozuje Renesančný palác, ktorý bol takmer 300 rokov v ruinách a podarilo sa ho pred časom obnoviť a sprístupniť návštevníkom. „Tam je strecha atypická, pri jej obnove sme šli podľa historických prameňov, takže sú tam lieviky a sneh nejde dole prirodzene, ale drží sa v nich. Sú tam síce elektrické kábliky, ktoré majú sneh roztápať, ale pri takej nádielke urobia len malý tunel a nemajú šancu roztopiť to všetko. Práca je tam veľmi náročná, pretože sneh musia vyhadzovať aj do výšky dvoch metrov, aby prehodili vrchnú hradbu,“ vysvetľuje Mikulík. Sneh okrem toho zhadzovali aj z hradnej kaplnky, nástupnej budovy, renesančnej veže a vstupného barokového bastiónu, či administratívnej budovy múzea – pôvodného kaštieľa. Plné ruky práce majú aj v skanzene, ktorý je však v zime pre verejnosť uzavretý.
Tento rok je snehová nádielka na severe Spiša naozaj bohatá a tak je nutné sneh odpratávať nielen zo striech jednotlivých budov, ale aj zo zeme. „Celé múzeum, všetko čo má ruky-nohy, pracuje, máme tu aj taký malý bager, ktorý nahromadený sneh vyváža z jednotlivých nádvorí,“ dodal Mikulík. Zhadzovanie snehu zo striech je podľa neho takpovediac novou atrakciou pre návštevníkov, ktorí si často prácu horolezcov vo výškach aj fotia.
foto: ilustračné