Vesmír vám nedá nič zadarmo: Prvá slovenská družica s problémami!
Nad našimi hlavami už nejakú dobu krúži prvý slovenský nano satelit skCUBE. O nehostinnom prostredí vesmíru sa už stihol presvedčiť aj tím okolo slovenskej družice.
Ráno 23. júna sa stalo dňom D pre celý tím okolo prvej slovenskej nano družice s názvom skCube. Malý satelit o rozmeroch približne 10×10×10 cm odštartoval na indickej rakete PSLV-C38 a v spoločnosti 30 ďalších družíc bol vypustený na obežnú dráhu zeme.
Už o pár hodín po štarte sa ozývali nadšenci z celého sveta, ktorí prinášali prvé dáta, ktoré zachytili na svoje amatérske rádiostanice. Následne zachytili signál aj ľudia z tímu okolo skCube.
Vo vesmíre však panujú nehostinné podmienky a neodpúšťajú sa ani najmenšie chyby.
„V sobotu, 8. júla 2017 v ranných hodinách, počas prvého preletu družice skCUBE v dosahu anténnych systémov na Slovensku, zaznamenal technický tím, ktorý ma na starosti komunikáciu s družicou prvý problém,“ informuje SOSA (Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity) v tlačovej správe. Družica pracovala, no na pozemné stanice vysielala len dáta z komunikačného modulu. Údaje z ďalších palubných systémov chýbali.
Pár hodín pred zaznamenaním problému bolo všetko v poriadku. Chyba musela nastať počas preletov mimo nášho územia. V tom čase nemá SOSA s družicou spojenie. Vo vesmíre technika absorbuje enormné množstvo radiácie. Tá môže byť hlavnou príčinou technického problému. "Momentálne sa nám ako najpravdepodobnejšia príčina problému javí poškodenie palubného počítača radiáciou. Tento úsudok podtrhuje fakt, že podľa našich výpočtov sa družica v čase výskytu problému, približne o 00:05 UTC, 8. júla nachádzala v oblasti tzv. juhoatlantickej anomálie, teda v oblasti s výrazne zvýšeným počtom nebezpečných nabitých častíc. ” povedala v tlačovej správe predsedníčka SOSA Michaela Musilová.
Tím počas týchto dní zapojil model družice, ktorý majú v laboratóriu. Snažia sa nasimulovať podmienky a na modely družice vyvolať rovnaký problém, aký postihol jej dvojča letiace na obežnej dráhe.
V tíme okolo prvej slovenskej družice hlavy nevešajú. Na odstránení problému aktívne pracujú. „Aj v prípade, že odpovedá len palubný vysielač vieme stále vykonávať experimenty a aktivity pre rádioamatérov,“ povedal Ondrej Závodský, riešiteľ palubného komunikačného systému skCube. Či a kedy sa tak verejnosť dočká údajov z ostatných palubných experimentov je naďalej otázne.
Foto: ilustračné