Veľká POCTA pre obľúbené pečivo: BAGETA sa dostala na dôležitý zoznam!
Bageta je pokladaná za neodmysliteľný francúzsky výrobok. Údajne ju však vymyslel vo Viedni narodený pekár August Zang v roku 1839.
Francúzska bageta bude zaradená na Zoznam nehmotného svetového dedičstva ľudstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). TASR správu prevzala v stredu z agentúr AP a AFP.
Uznanie OSN
Experti UNESCO v stredu na schôdzi v Maroku rozhodli, že toto francúzske pečivo pripravené z múky, vody, soli a kvasníc si zaslúži uznanie OSN. Francúzske ministerstvo kultúry predtým upozornilo na „pokračujúci pokles“ počtu tradičných pekární. Za posledných 50 rokov každoročne zatvorí prevádzku približne 400 z nich.
Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová povedala, že toto rozhodnutie oceňuje „umenie a zručnosť pekárov“ a „denný rituál“. „Je dôležité, aby tieto remeselné znalosti mohli existovať aj v budúcnosti,“ uviedla Azoulayová, ktorá bola v rokoch 2016–17 francúzskou ministerkou kultúry.
Francúzsky klenot
Bageta je pokladaná za neodmysliteľný francúzsky výrobok. Údajne ju však vymyslel vo Viedni narodený pekár August Zang v roku 1839. Zang uviedol do prevádzky parnú pec, čím umožnil pečenie chleba z krehkou kôrkou a nadýchaným cestom vo vnútri.
Agentúra AFP píše, že bagetu vytvorili pekári v Napoleonovej armáde s cieľom zabezpečiť dávky chleba pre vojakov. Dlhé a tenké pečivo sa dalo rýchlo pripraviť v tehlových peciach narýchlo postavených na bojisku, píše AFP.
Tieto kusy pečiva sa vo Francúzsku dajú kúpiť na rôznych predajných miestach vrátane supermarketov. Pozorovatelia však upozorňujú na problémy v oblasti kvality, dodáva AP.
Cesto musí odpočívať 15–20 hodín pri teplote štyri až šesť stupňov Celzia, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzsky zväz pekárov.
Experti UNESCO sa tento týždeň zišli v Maroku, ktoré tejto organizácii v súčasnosti predsedá. Skúmajú celkovo 56 návrhov na zaradenie na Zoznam nehmotného svetového dedičstva ľudstva vrátane štyroch, ktoré si naliehavo vyžadujú zachovanie.
Na Zozname nehmotného svetového dedičstva ľudstva je v súčasnosti približne 600 výrobkov z viac než 130 krajín.
Mohlo by vás zaujímať
- Parlament rozhodol: Lekári budú mať VYŠŠIE platy, Matovič bol proti
- Hyenizmus a amorálnosť: Matovič prirovnal vyjednávanie s lekármi k rukojemníckej dráme
- Závislosť na alkohole dominantne vedie, oproti hazardu až stonásobne
- Obchodný reťazec s oblečením, ktorý je aj na Slovensku, ide šetriť: PREPUSTIA 1 500 ľudí!