Vedci poznajú odpoveď: Akého maximálneho veku sa môžeme dožiť?
Vedci rozlúskli hranicu nášho maximálneho veku. Chceli by ste žiť tak dlho?

Ľudia od nepamäti snívajú o nesmrteľnosti a dlhovekosti. Honba za dlhým životom priniesla množstvo bizarných receptov a rád. Pravdou je, že pohyb, dostatok spánku, menej stresu a zdravá strava nám môžu skutočne život predĺžiť.
Vedci nedávno odhalili vekovú hranicu nášho života, informuje o tom Independent.
Našli odpoveď
Odpoveď odhalili odborníci zo Singapuru a New Yorku. Počas spoločného výskumu študovali medicínske údaje dobrovoľníkov, pričom si pomáhali aplikáciou vybavenou umelou inteligenciou.
Výsledok? Prišli k záveru, že dĺžka života človeka závisí od dvoch bodov: biologického veku a odolnosti.
Biologický vek mapuje životný štýl, stres, chronické choroby a skutočný vek človeka, zatiaľ čo odolnosť sa dotýka rýchlosti, akou sa človek dokáže uzdraviť.
Vaše osudy nás zaujímajú:
Výskum ukázal konkrétne čísla. Ľudské telo stráca odolnosť a schopnosť regenerácie medzi 130 až 150 rokom života.
Len pre zaujímavosť, podľa publikácie Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) z roku 2020 bola stredná dĺžka života priemerného Slováka minulý rok 74,3 roka, pričom za desať rokov vzrástla o 2,7 roka.
Priemerná Slovenka sa podľa údajov dožila 80,8 roka. Jej vek sa posledné desaťročie zvýšil o 2,1 roka. Vysokého veku sa dožívajú v Japonsku. V krajine vychádzajúceho slnka sa najvyšší priemerný vek pohybuje na úrovni 84,3 roka.
Dlhší život?
Výskum sa môže zhmotniť do niečoho dôležitejšieho. Nové poznatky by nám mohli predĺžiť v budúcnosti život. „Tento výskum ukazuje, že miera zotavenia je dôležitým znakom starnutia, môže usmerňovať vývoj liekov k spomaleniu procesu starnutia a rozšíreniu rozsahu zdravia,“ vysvetlil profesor David Sinclair z oddelenia lekárskej genetiky na Harvarde.
Foto: ilustračné
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.