V Bratislave sa začal summit environmentálneho fondu
WEBNOVINY.SK
BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Bratislava sa stáva významným mestom medzinárodnej spolupráce na riešenie závažných globálnych problémov životného prostredia.
Zástupcovia takmer 40 krajín strednej a východnej Európy, bývalého Sovietskeho zväzu i arabského sveta dnes zasadnú, aby pripravili stratégiu piatej operačnej fázy Globálneho environmentálneho fondu a prediskutovali možnosti efektívnejšieho využitia programu na národnej úrovni.
Medzi kľúčové témy päťdňového regionálneho summitu národných koordinátorov malej grantovej schémy Globálneho environmentálneho fondu bude patriť okrem analýzy výsledkov predchádzajúceho kola aj využitie skúseností z doterajšieho prístupu pri ochrane biodiverzity, ozónovej vrstvy, pôdy a medzinárodných vôd, pred zmenou klímy i perzistentnými organickými polutantmi, a boji s dezertifikáciou.PR manažérka Regionálneho centra Rozvojového programu OSN Izabela Nagyová Tento rok bola za hostiteľskú krajinu vybraná Slovenská republika, čo podľa Nagyovej dokazuje úspešné rozbehnutie malej grantovej schémy Globálneho environmentálneho fondu na Slovensku. Program spustili v októbri 2009 za výraznej podpory Ministerstva životného prostredia SR a podporu v celkovej výške 980-tisíc dolárov doteraz získalo 23 projektov. „Momentálne sa pripravuje ďalšie kolo grantovej výzvy. Schéma sa zameriava na podporu rozvoja občianskych aktivít v oblasti ochrany životného prostredia, s dôrazom na chudobné regióny Slovenska,“ uviedla Nagyová.
Emisie skleníkových plynov
Ako jeden z úspešných príkladov znižovania emisií skleníkových plynov za súčasnej ochrany prírody na Slovensku účastníci regionálneho stretnutia navštívia projektové iniciatívy ochrany a obnovy lužných lesov a aluviálnych lúk pri osade Veľký Lél na Podunajskej nížine. Obidva typické riečne ekosystémy ponúkajú pozoruhodnú ukážku zachovanej krajiny Podunajska a príklady vzájomného dlhodobého spolužitia človeka s prírodou, a sú jednou z posledných ukážok ako vyzerala okolitá príroda.
Program malých grantov, ktorý financuje Globálny environmentálny fond je realizovaný prostredníctvom Rozvojového programu OSN (UNDP) a Programu služieb OSN (UNOPS). Využíva ho vyše 120 krajín sveta, pričom z neho podporu získalo už vyše 13-tisíc projektov. Globálny environmentálny fond je nezávislá finančná organizácia, ktorú tvorí partnerstvo 182 krajín, medzinárodných inštitúcií, mimovládnych organizácií a súkromného sektora.
Fond poskytuje granty rozvojovým krajinám na projekty ochrany životného prostredia a podporu udržateľného života v miestnych komunitách. UNDP je globálnou rozvojovou agentúrou OSN. Poskytuje strategické poradenstvo a pomáha budovať inštitucionálne a ľudské kapacity na podporu vyváženého hospodárskeho rastu, sociálnej rovnosti a uplatňovania demokracie a občianskych práv.