Ukrajinskí školáci, ktorí žijú na Slovensku, budú musieť POVINNE chodiť do školy
Česko povinnú školskú dochádzku zaviedlo ihneď po začiatku vojny, u nás sa k nej dostávame až teraz resp. od budúceho školského roka.
Povinnú školskú dochádzku pre deti odídencov z Ukrajiny, ako aj pre iné deti z cudziny, zavedie Slovensko od školského roku 2024/2025. Túto tému riešilo ešte bývalé vedenie rezortu školstva.
Na Slovensku minulý školský rok navštevovalo asi 10,5-tisíca detí z Ukrajiny, no podľa odhadov bolo ďalších asi päť- až osemtisíc detí stále mimo vzdelávacieho systému. Odborníci otvorene hovorili o obavách, že u nás vznikne akási „stratená generácia“.
Vtedajšie vedenie ministerstva školstva preto avizovalo pre najbližší školský rok posilnenie vyučovania slovenčiny pre deti cudzincov priamo počas vyučovania a zapojenie detí do voľnočasových aktivít. Povinná školská dochádzka by pre ne mala platiť o rok neskôr.
„Štát má dokonca aj nejaké záväzky sa o tieto deti postarať, ale zároveň musí mať nejaký realistický a uskutočniteľný plán. Školy neboli pripravene v roku 2023/2024 tú povinnosť ešte zvládnuť. Ale od roku 2024 budeme dávať, samozrejme o tom rozhodne nová vláda, budeme dávať odporúčanie, aby to išlo týmto smerom,“ dodal vtedajší minister školstva Daniel Bútora.
Do škôl by malo po novom chodiť asi tritisíc odídencov z Ukrajiny, čo bude skúška pre školy a ich kapacity. „V niektorých lokalitách to určite problém bude. Napríklad na území Ružinova, kde je tá koncentrácia v rámci Slovenska najväčšia. Na druhej strane sú lokality, aj tu na hornej Nitre, kde vieme pokryť záujem 100 až 150 detí úplne bez problémov,“ uviedol pre STVR predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.
Bývalý minister si myslí, že povinná školská dochádzka je len akási páka na rodičov. Ak dieťa neplní povinnú dochádzku, hrozia im sankcie.
„Nie je tam dotiahnutý spôsob vzdelávania detí v rámci jazyku slovenského. Nie sú totiž predpripravené kurzy, ktoré by týmto deťom pomohli. Ten návrh je, že tam budú samostatné triedy, kde sa rok budú učiť jazyk. Za mňa je to segregácia,“ tvrdí bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
„Umožnili sme, aby ukrajinskí učitelia mohli doplnkovo doučovať deti. V poobedných hodinách ich môžu učiť ukrajinskú históriu, literatúru či kultúru,“ povedal pre STVR súčasný minister školstva Tomáš Drucker.
Ilustračné foto