Kristína Kováčová Rôzne

Suché vlasy-čo s tým?

Určite mnohé z vás poznajú pocit lámajúcich sa a suchých vlasov.My vám prinášame tipy a triky ako s týmito pocitmi raz a navždy zatočíte.

Poškodené vlasy a čo s nimi? Čo vlasy poškodzuje? Príčiny poškodenia vlasov môžu byť rôzne. K tým najčastejším patrí nesprávne používanie vlasových prostriedkov, nadmerná alebo naopak nedostatočná starostlivosť o vlasy, nedodržiavanie postupov pri farbení, nekvalitná trvalá ondulácia, časté fénovanie, tupírovanie, či kefovanie.

Za zlú kvalitu vlasov môže aj nedostatočná ochrana pred slnečným žiarením, znečistené ovzdušie, prach a časté máčanie sa vo vode, či už slanej alebo chlórovanej v bazénoch.

V dôsledku pôsobenia uvedených faktorov dochádza k narušeniu kutikuly, čo je vonkajšia vrstva obklopujúca vlas. Vlasová pokožka sa tak stáva suchou, vlas je málo elastický, stráca pružnosť, vláčnosť a lesk. Poškodený vlas sa neleskne, je mdlý, na dotyk drsný, zle sa češe, jeho končeky sú slabé a často sa rozdvojujú.

Vlasy, ktoré sú namáhané častým fénovaním, kefovaním a nešetrným zaobchádzaním, strácajú keratín, t.j. proteín, ktorý vlas tvorí a ktorý je potrebný pre proces, počas ktorého sa vytvára časť vlasov nachádzajúcich sa nad vlasovou cibuľkou.

Čo poškodeným vlasom prospieva

V prípade poškodených vlasov dochádza k narušeniu funkcie mazových žliaz, ktoré sú uložené v pokožke a produkujú tuk, vďaka ktorému sú vlasy hebké a poddajné. Obnova tejto funkcie je veľmi problematická a zlepšenie kvality vlasov či dokonca návrat do pôvodného stavu si žiada mnoho času a trpezlivosti.

Pri umývaní poškodených vlasov rozhodne používajte šampóny a kondicionéry určené priamo pre tento typ vlasov a prípravky typu 2 v 1 radšej vynechajte. Šampón i kondicionér by mali byť od jednej značky, lebo len tak si zaručíte ich vyvážené zloženie. Po umytí vlasy vyžmýkajte do uteráka a nechajte ich prirodzene uschnúť. V žiadnom prípade ich uterákom nešúchajte. Na umývanie nepoužívajte agresívne šampóny, ktorých zloženie môže citlivú vlasovú pokožku dráždiť. Pôsobením silných chemických prostriedkov sa odstraňuje veľmi dôležitý maz, ktorého majú práve poškodené a suché vlasy trvalý nedostatok.

Podľa možnosti by ste mali obmedziť fénovanie a kefovanie vlasov, ako aj vynechať na dlhšiu dobu farbenie a trvalú onduláciu. Pomôže aj keď budete menej používať sponky, gumičky, hrebienky do vlasov, a pod., lebo všetky tieto „drobnosti“ vlasy namáhajú a mechanicky poškodzujú.

Suchým a poškodeným vlasom pomôžu pravidelné teplé olejové zábaly, hĺbkovo pôsobiace masky či intenzívne kondicionéry. Revitalizačnú kúru si môžete dopriať aj u kaderníka, ktorý vám môže urobiť aj jemnú masáž vlasovej pokožky.

Poškodeným vlasom prospeje vyvážená strava s dostatkom vitamínov a stopových prvkov. Vhodné sú aj rôzne potravinové doplnky určené pre zdravý rast vlasov.

vlasy kikuska
11
Galéria
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM