Stovky mien: Ústav pamäti národa zverejnil personálne obsadenie bratislavskej ŠtB
Ústav pamäti národa (ÚPN) dnes zverejnil organizačnú a personálnu štruktúru Správy Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Bratislava v rokoch 1971–1974. Celkovo ide o 673 príslušníkov, z nich je 100 mien úplne nových, doteraz nezverejnených.
Podľa predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka príslušníci ŠtB z tohto obdobia nesú priamu zodpovednosť za potláčanie ľudských práv, občianskych a náboženských slobôd na území Bratislavského kraja.
Odpočúvania a väzenie
Príslušníci ŠtB, ktorí pôsobili v tomto období, organizovali sieť tajných agentov, vedomých a nevedomých spolupracovníkov. „Roky 71 až 74 boli rokmi tzv. normalizácie, ale tiež roky mnohých tragických útekov za železnú oponu. Bolo to obdobie formovania štruktúr podzemnej cirkvi, rastúceho organizovaného odporu proti komunistickému režimu,“ dodal Krajňák. Príslušníci ŠtB z tohto obdobia napríklad odpočúvali nevinných občanov Bratislavského kraja a posielali ľudí do väzenia. Československých občanov, ktorí mali rodinných príslušníkov v zahraničí, perzekvovali. Ďalší mali na starosti otváranie balíkov a listov či odpočúvanie.
Viacero zložiek
Podľa ÚPN, Správa ŠtB Krajskej správy Zboru národnej bezpečnosti (ZNB) v Bratislave a Západoslovenskom kraji ako teritoriálny útvar československej kontrarozviedky tvorila súčasť tajnej politickej polície komunistickej strany na území Slovenska. Bratislavskú správu ŠtB tvorilo napríklad vnútorné oddelenie, operatívna skupina, analytická skupina, kontrarozviedne odbory či odbor sledovania a odbor operatívnej techniky a previerky korešpondencie.
Podrobné údaje
Záujemcovia nájdu informácie na webovej stránke ústavu upn.gov.sk. Zverejnená je organizačná štruktúra Správy ŠtB Krajskej správy ZNB Bratislava v rokoch 1971–1974, mená a priezviská jej príslušníkov, osobné evidenčné čísla príslušníkov, zaradenie jednotlivých príslušníkov v štruktúre správy ŠtB s uvedením „problematiky“, na ktorej pracovali.