han Hokej

To bola dráma! Slovenskí hokejisti si na svetovom šampionáte uchovali nádej na postup do štvrťfinále vďaka vydretému víťazstvu 4:3 nad Kazachstanom.

Ilustračný obrázok k článku Slováci to ZVLÁDLI ako páni: Nepríjemných Kazachov zdolali a živia šancu na medailu!
12
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenskí hokejoví reprezentanti vybojovali na MS vo Fínsku druhé víťazstvo. V piatkovom zápase A-skupiny v Helsinkách zdolali Kazachstan 4:3 a so šiestimi bodmi sa posunuli v tabuľke priebežne na piate miesto.

Priebeh duelu

Skóre otvoril v 13. minúte Andrej Kollár, ktorý tak gólovo ozdobil svoj debut na MS. Kazaši ešte v prvej tretine otočili skóre dvoma presnými zásahmi v presilovkách, keď potrestali dve vylúčenia Kristiána Pospíšila.

V druhom dejstve však Slováci zvýšili aktivitu a v priebehu piatich minút strelili tri góly.

O obrat sa postarali v päťminútovej početnej výhode Martin Fehérváry a Adam Liška, na 4:2 zvýšil z trestného strieľania Juraj Slafkovský.

Kirill Paňukov v 44. min znížil na rozdiel jedného gólu, no Slováci si už víťazstvo udržali.

Ďalší program

Zverencov trénera Craiga Ramsayho čakajú v boji o štvrťfinále ešte dva skupinové zápasy, najbližšie sa v sobotu o 19.20 SELČ stretnú s Talianskom a na záver „áčka“ narazia v utorok o 15.20 zrejme v kľúčovom dueli o postup proti Dánsku.

To má rovnako šesť bodov, no odohralo o zápas menej. Kazachov, ktorí stále čakajú na prvý bod, čaká v nedeľu o 15.20 obhajca titulu a líder skupiny Kanada.

A-skupina (Helsinki):

Kazachstan – Slovensko 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

Góly: 16. Paňukov (Blacker, Orechov), 18. Ševčenko (Starčenko, Valk), 44. Paňukov (Orechov) – 13. Kollár (Takáč), 30. Fehérváry (Liška, Slafkovský), 34. Liška (Krištof, Húska), 35. Slafkovský (z tr. strieľania). Rozhodcovia: Hansen (Nór.), Šír (ČR) – Davis (USA), Zunde (Lot.), vylúčení: 0:3 na 2 min., navyše Akolzin (Kaz.) 5 min. za napadnutie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, zmeny: Minárik od 21. min namiesto Pospíšila.

Kazachstan: Šutov – Blacker, Orechov, Metalnikov, Dietz, Šalapov, Beketajev, Svedberg, Sam. Danijar – Akolzin, Sagadejev, Starčenko – Michajlis, Valk, Savickij – Paňukov, Ševčenko, Šestakov – Petuchov, Rachmanov, Gurkov – Asetov

Slovensko: Húska – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Jánošík, Rosandič – Tatar, Krištof, Slafkovský – Regenda, Roman, Pospíšil – Lantoši, Tamáši, Liška – Sýkora, Kollár, Takáč.

Kazachstan – Slovensko 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)