BTW Správy Zo Slovenska

Skvelé! Takmer vyhynutý vták zahniezdil na Slovensku po desiatich rokoch

Miesto na hniezdenie si vtáci vybrali vďaka pestrosti a čistote prírody, ktorú im krajina ponúkla.

Ilustračný obrázok k článku Skvelé! Takmer vyhynutý vták zahniezdil na Slovensku po desiatich rokoch
Zdroj: TASR

Na Slovensku sa po desiatich rokoch zahniezdila Krakľa belasá. Do krajiny sa tak vrátil druh, ktorý už takmer vyhynul. Informoval o tom Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/Birdlife Slovensko.

Dlho sme ju nevideli

„Krakľu belasú môžeme pokojne nazvať drahokamom medzi vtákmi slovenských nížin. Na Slovensku však hniezdila krakľa belasá naposledy v roku 2010, na východnom Slovensku sme nezaznamenali hniezdenie dokonca už 24 rokov a viac ako štyri páry hniezdili na Slovensku naposledy v minulom tisícročí,“ spresnil Repel.

Ako z mnohých krajín Európy aj zo Slovenska krakľa podľa Repela na mnohé roky vymizla pre dramatický pokles jej stavov v dôsledku zmien poľnohospodárstva.

Čo krakľu láka

Je viazaná na otvorenú, ale pestrú poľnohospodársku krajinu s dostatkom potravy. Ďalšou dôležitou podmienkou pre jej hniezdenie je dostupnosť hniezdnych príležitostí. „Prirodzene hniezdi v stromových dutinách po ďatľoch, ktorých je však v poľnohospodárskej krajine nedostatok, a preto veľmi rada využíva na hniezdenie vtáčie búdky,“ spresnil.

Ochranársky manažér Jozef Ridzoň skonštatoval, že miesto, kde zahniezdila, ako jedno z mála na slovenských nížinách prekypuje životom. Dôvodom je tunajšia absencia chemických postrekov proti rastlinným či živočíšnym škodcom a tiež tu nezanikla pastva dobytka tak ako v mnohých iných nížinných územiach.

Pestrosť života je odpoveď

Práve vďaka biodiverzite, ktorá nemá v podobných územiach na Slovensku obdobu, tu krakle našli dostatok potravy. „Presne takéto miesta chceme obnoviť aj inde na Slovensku, aby sa vrátil život do krajiny a s ním aj krakľa tam, kde už dávno vyhynula,“ povedal Ridzoň.

Spomenul zároveň petíciu „Za živú krajinu“, ktorú SOS/Birdlife Slovensko spustila pred pár dňami, a ktorou žiada spolu s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením, Ochranou dravcov na Slovensku a iniciatívou My sme les Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby sa na poľnohospodárskej pôde hospodárilo menej intenzívne a na menších parcelách.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM