Zo Slovenska

Situácia je VÁŽNA: Starostovia sa radšej "hodia" na maródku, len aby nezaťažili rozpočet

Starosta radšej pôjde na maródku, aby nezaťažoval rozpočet obce. Takto opísal situáciu v niektorých obciach generálny riaditeľ Sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR.

Ilustračný obrázok k článku Situácia je VÁŽNA: Starostovia sa radšej "hodia" na maródku, len aby nezaťažili rozpočet
Zdroj: Pexels.com

Už nie je otázkou, kedy treba urobiť reformu verejnej správy, ale ako ju urobiť, uviedol v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ Sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Jaroslav Kmeť.

Zlá situácia

Poukázal, že v obciach na východnom Slovensku, kde žije 40 – 50 obyvateľov, starosta nemá ani na výplatu. „Starosta sa radšej hodí na maródku, aby nezaťažoval rozpočet obce, aby prečkali nejaké obdobie,“ dodal.

Reforma podľa Kmeťa bude trvať niekoľko volebných období. „Čo my sme schopní teraz urobiť je dohodnúť sa so všetkými politickými stranami, lídrami, samosprávou a so všetkými zúčastnenými, lebo tam majú čo povedať aj banková asociácia alebo rôzni iní hráči na spoločenskom trhu, a pripraviť nejaký časový plán, nejakú stratégiu. Samozrejme, musíme aj reagovať, aby sme presvedčili, že má to zmysel, a na to sú tzv. rýchle víťazstva,“ uviedol.

Združovanie obcí

Poukázal pritom na súčasný projekt vytvorenia centier zdieľaných služieb, ktorý sa financuje cez operačný plán obnovy. „Je to dobrým a pozitívnym príkladom, že má zmysel sa spájať a spoločne z jedného miesta poskytovať služby. Projekt je o tom, že obce sa združia do nejakého združenia a z jedného miesta používajú jedného projektového manažéra, jedného právnika, jedného finančného manažéra,“ priblížil Kmeť.

Nízke dane?

Podľa Kmeťa je viacero možností, ako zlepšiť financovanie samosprávy. Myslí si, že je priechodný návrh Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska o vyššom zdanení druhej a každej ďalšej nehnuteľnosti. Ako dodal, dane sú na Slovensku v porovnaní so zahraničím veľmi nízke.

"My nezdaňujeme napríklad parkoviská pod nejakými budovami. Proste, je to označené ako parkovisko a často sú tie parkoviská prenajímané, čiže sú zdrojom príjmu toho, kto budovu vlastní, ale do dane z nehnuteľností je zarátaná len budova. Zákon hovorí o nejakých nadzemných podlažiach a nehovorí o podzemných. Čiže aj toto je priestor, možno, na ďalšie získavanie financií,“ dodal Jaroslav Kmeť.

Vraj ich to „nezabije“

Takéto dane ich majiteľa nezabijú, ak má z toho ďalší príjem a využíva to na podnikanie. „Neohrozujem tým bývanie, nezvyšujem dane tým priemerným ľuďom, lebo u nás je tá politika, že skoro každý má nejakú nehnuteľnosť, oproti zahraničiu, kde sa nehnuteľnosti nevlastnia, ale skôr prenajímajú. Býva sa v nájomných bytoch alebo domoch, tak je to oveľa prijateľnejšie. Ak teda mám ďalšie nehnuteľnosti a využívam ich na podnikanie, prenajímam, mal by som platiť dodatočnú daň a financovať potreby tých občanov, ktorí v tej obci alebo v tom meste bývajú,“ uzavrel Kmeť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: SITA
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM