Lucia Lauková Správy

RADÍME: Idete pracovať do krajín Európskej únie? TOTO si nezabudnite overiť

Iný kraj - iný mrav, sa nehovorí nadarmo. Ešte pred odchodom za prácou do krajín Európskej únie by ste si mali overiť, kde a ako budete platiť poistné na sociálne poistenie.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Idete pracovať do krajín Európskej únie? TOTO si nezabudnite overiť
Zdroj: TASR

Sociálna poisťovňa odporúča občanom, aby si ešte pred odchodom za prácou do krajín Európskej únie (EÚ) overili, kde a ako budú platiť poistné na sociálne poistenie. Je dôležité pre ich budúce nároky na dávky, aby vedeli, ktorým zákonom v oblasti sociálneho zabezpečenia budú v zahraničí podliehať, kde sa majú hlásiť a poistiť, a teda prípadne aj žiadať o príslušné dávky (napr. nemocenské, materské, dávku v nezamestnanosti). Vo všeobecnosti totiž platí, že o priznanie dávky sa žiada tam, kde boli naposledy poistení.

Kam sa obrátiť?

„Upozorňujeme preto najmä zamestnancov a živnostníkov (SZČO), aby sa o svoje práva a povinnosti zaujímali v konkrétnej inštitúcii sociálneho zabezpečenia v tom štáte, do ktorého odchádzajú pracovať. Príslušné inštitúcie členských štátov EÚ, ktoré občanom poskytnú potrebné informácie, sú zverejnené aj na internetovej stránke Sociálnej poisťovne tu: Verejný adresár európskych inštitúcií sociálneho zabezpečenia. Pre zamestnancov a SZČO totiž platí, že sociálne poistení môžu byť len v jednej krajine EÚ,“ radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Overte si prihlásenie

Zamestnanec, resp. SZČO obvykle podlieha v oblasti sociálneho zabezpečenia právnym predpisom tej krajiny, v ktorej reálne vykonáva činnosť/pracuje (s výnimkou situácie, v ktorej si uplatní tzv. inštitút vyslania a bude mať vystavené potvrdenie PD A1 – vtedy zostáva poistencom Sociálnej poisťovne). Čiže napríklad v prípade brigády v Španielsku sa bude takýto zamestnanec či SZČO, ktorý bude pracovať v Španielsku, riadiť španielskymi právnymi predpismi a tam sa musí aj prihlásiť a platiť poistné. Zamestnancom pracujúcim výhradne na území štátu EÚ taktiež odporúčame, aby si po príchode v tamojšej inštitúcii sociálneho zabezpečenia overili, či ich zahraničný zamestnávateľ na sociálne poistenie aj skutočne prihlásil.

Poisťovňa tiež upozorňuje, aby si poistenci pri odchode zo štátu, v ktorom vykonávali zárobkovú činnosť, požiadali o potvrdenie dôb poistenia v príslušnej inštitúcii sociálneho zabezpečenia, teda ešte pred návratom na Slovensko.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM