Priberá sa z NESKORÉHO jedenia? Zistili sme, či je to naozaj tak a KEDY si dať posledné jedlo
Má jedenie neskoro večer na svedomí priberanie a zlý spánok? Rôzne štúdie vyvodili odlišné závery. Porovnali sme ich a tu je finálny verdikt.
Väčšina článkov, s ktorými ste sa stretli doteraz, varuje pred jedením neskoro večer resp. v noci z pohľadu priberania. Vychádzajú napríklad z toho, že človek počas spánku nespáli toľko kalórií ako počas dňa.
Ale aj z toho, že človek má cirkadiánny rytmus, ktorý nastavil telo, kedy má jesť aj spať a ak to robí naopak, začne priberať. Túto teóriu potvrdila napríklad štúdia na myšiach.
Fakt alebo mýtus?
Na druhej strane, zďaleka nie všetky štúdie na ľuďoch potvrdzujú tento predpoklad a v princípe poukazujú na to, že nezáleží na čase, kedy jete, ale na tom, koľko toho zjete a čo zjete.
Dôležité z hľadiska (ne)priberania je teda to, aby celkový príjem kalórií sedel s výdajom.
V noci jeme viac a nezdravo
Prečo potom viaceré prieskumy potvrdili, že nočné jedenie sa naozaj rovná prírastku hmotnosti? Jedným z vysvetlení je, že „noční jedáci“ zjedia toho viac a prijmu tak viac kalórií.
Druhým, že si vyberajú nezdravé, kaloricky výdatné jedlá. Či už kvôli zúženým možnostiam, potrebe prijať vysokokalorické jedlá kvôli únave, alebo môže nočné pojedanie súvisieť s emóciami ako stres či smútok a vtedy hladoši siahajú na pokrmy ako čipsy či zmrzlina.
A čo dobrý spánok?
Doteraz bola reč len o priberaní, ale môže mať jedlo pred spaním vplyv aj na samotný spánok? Potreba kvalitného spánku je pritom zo zdravotného hľadiska nevyhnutná.
Aj tu sa však závery štúdií rozchádzajú. Množstvo z nich neodporúča ísť spať s plným žalúdkom. Niektoré prieskumy z tohto pohľadu nenašli rozdiely v spánku a nájdu sa dokonca aj také štúdie, podľa ktorých neskoré večere môžu byť v skutočnosti pre spánok lepšie.
Finálny verdikt
Preštudovaním viacerých odborných stanovísk a záverov rôznych štúdií, pripravili sme pre vás v redakcii nasledujúci finálny verdikt.
Z hľadiska (ne)priberania je oveľa dôležitejšie ako časová otázka to, čo jeme a koľko toho zjeme. Ak ste nestihli zdravú večeru o šiestej, bez problémov si ju v takom prípade môžete dať o deviatej. Z hľadiska kvalitného spánku počúvajte svoje telo, ako sa správa pri jednotlivých možnostiach.
Zároveň majte na mysli to, že väčšina odborníkov sa hlavne z pohľadu spánku prikláňa k možnosti dať si posledné väčšie jedlo tri hodiny pred spaním. Ak teda chodíte spať o 23. hodine, pokúste sa najesť do 20. hodiny. Okrem iného tým predídete napríklad páleniu záhy.
Foto: ilustračné
Mohlo by vás zaujímať:
- Kam sa vybrať tentoraz? Výletom do Tatier môžete spoznať aj poslednú divokú rieku, FOTO
- Slováci v núdzi dostanú pomoc od štátu: Prídu im balíčky s MÚKOU, ryžou či zubnou pastou!
- Podvádza vás? Influencer predstavil jednoduchý TRIK s fľašou, ako odhaliť NEVERU
- Na Slovensku sa rozmáha SYFILIS! Neprenáša sa len sexom. Poznáte PRÍZNAKY?
- Svet do roku 2100 podľa umelej inteligencie: Pohltí nás sused, vznikne RAKÚSKO-SLOVENSKO