Porazte osteoporózu pohybom a zdravou stravou
WEBNOVINY.SK
Neprehliadnite:
Myslite na svoje zdravie na FacebookuOsteoporóza vo faktoch:
- každé tri sekundy si niekto vo svete zlomí kosť v dôsledku osteoporózy, čo je 20 ľudí za minútu, 1200 ľudí za hodinu a 4800 ľudí za deň
- každá tretia žena a každý piaty muž vo veku nad 50 rokovo na svete utrpí zlomeninu spôsobenú osteoporózou
- celosvetovo trpí osteoporózou viac ako 200 miliónov žien, pre porovnanie je to viac ľudí ako pečet obyvateľov Ruska a Veľkej Británie
- v Európe trpí osteoporózou viac ako 30 % žien po menopauze a vyše 40 % z nich aspoň raz v živote utrpí osteoporotickú zlomeninu
- na Slovensku trpí osteoporózou približne 300-tisíc ľudí, z ktorých je 30 % diagnostikovaných
- po zlomenine bedrovej kosti každý štvrtý člevek umiera, alebo nemôže nikdy chodiť
- pri zlomenine krčka stehnovej kosti zomrie 25 % pacientov do jedného roka od úrazu
- najmenej jeden z piatich pacientov zomiera do jedného roka po vzniku zlomeniny
- zlomeniny chrbtice môžu spôsobovať okrem extrémnej bolesti, dlhodobú alebo krátkodobú neschopnosť, vznik stareckého hrbu, značné zníženie kvality života, chronickú bolesť chrbta, depresie, porúchy spánkuOdporúčame:
Vo štvrtok je Svetový deň osteoporózy
Aktívny život s osteoporózou nie je utópia
Podľa výskumov pitie piva zlepšuje stav kostí
Väčšina pacientok s osteoporózou si koleduje o zlomeninu Liečba osteoporózy
Napriek svojej „tichosti“, je osteoporóza choroba, ktorá sa nesmieme ignorovať, upozorňuje Medzinárodná organizácia pre osteoporózu. Pokiaľ nie je liečená, kosti sa postupne oslabujú, sú krehkejšie a môžu sa zlomiť.
Podľa slovenskej Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí je potrebné intenzívne sledovať príznaky charakterizujúce zlomeniny stavcov – t.j. strata výšky, bolesť a deformity chrbta hlavne u osôb starších ako 50 rokov.
Odborníci poukazujú na fakt, že osteoporózu ľudia často neliečia ani po zlomenine. Choroba sa však dá liečiť a zlomeninám sa môže predísť zdravým životným štýlom, dodáva organizácia. Bez liečby je veľká pravdepodobnosť vzniku série nových zlomenín.
Samotná liečba je komplexný a dlhodobý proces. Jej hlavným cieľom je znížiť riziko zlomenín, čo súvisí so zlepšením pevnosti a kvality kostí. Popri ročnej, mesačnej či dennej liečbe je potrebný denný prísun vápnika (1000 – 1500 mg) a vitamínu D do organizmu. Nemenej dôležitá je už spomínaná životospráva, pravidelný pohyb, strava bohatá na vápnik.BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Nebolí, nevidno ju, upozorní na seba zlomeninou. Reč je o chorobe menom osteoporóza.
Problém rednutia kostí sa so zvyšujúcim vekom populácie stáva čoraz naliehavejším, aj preto je 20. október vyhlásený za Svetový deň osteoporózy. Hlavnou témou tohtoročného Dňa osteoporózy sú tri kroky k nezlomným kostiam: vitamín D, vápnik a pohyb.
Čo je to osteoporóza?
Osteoporóza (tzv. riedke kosti) je systémové ochorenie kostrovej sústavy charakterizované stratou kostnej hmoty a poškodením mikroarchitektúry kostného tkaniva vedúce k zvýšenej krehkosti a lomivosti kostí už pri minimálnej traume.
Ľudské kosti, ktoré tvoria oporu telu, sú živé tkanivá. Umožňujú nám pohyb a chránia telesné orgány. Bez správnej starostlivosti však kosti začínajú slabnúť a lámať sa. To sa nazýva osteoporóza. Medzi najrizikovejšie miesta zlomenín patria stavce chrbtice, predlaktie a krčok stehnovej kosti.
Osteoporóza sa zvykne nazývať tichou chorobou, pretože veľa ľudí netuší, že ju má, pokiaľ si prvýkrát niečo nezlomí.
Tri kroky k nezlomným kostiam
Vitamín D
Zásoby vitamínu D sa pre telo zaobstarávajú príjemným spôsobom a to prechádzkou po slnku, alebo konzumovaním rýb ako je losos, makrela a sleď.
Vitamín D v organizme je základom pre zdravé kosti a silné svaly, navyše podporuje absorpciu vápnika a jeho využitie v tele.
„Déčko“ pôsobí pozitívne aj na svaly, čím redukuje riziko pádov a zabezpečuje správnu obnovu a mineralizáciu kostí.
Vápnik a proteíny
Strava bohatá na vápnik a proteíny je ďalším významným krokom v prevencii proti osteoporóze. Podporujú zdravie kostí a svalov v každom veku.
Vápnik je základným pilierom pre kosti, v každej z nich sa nachádza až 99 % vápnika.
Medzi potraviny, ktoré sú bohaté na vápnik, patria mliečne výrobky a to mlieko, jogurty, syr, ryby, mak, lieskové a vlašské orechy.
Aktívny životný štýl
Šport a fyzická aktivita dopĺňajú tretiu skupinu, ktorá pomáha ľuďom rôznych vekových skupín bojovať proti osteoporóze. Pohyb udržiava kosti a svaly silné. Stačí si iba vybrať ten správny druh športu. Ak osteoporózou už trpíte, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý vám pomôže zostaviť bezpečný cvičebný plán.
Cieľom tohtoročnej kampane Medzinárodnej organizácie pre osteoporózu (IOF), do ktorej sa každoročne zapája aj Slovensko prostredníctvom Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK), je zvýšiť povedomie ľudí o tejto tichej chorobe.
Informácie pochádzajú z archívu SITA, www.milujsvojekosti.sk, www.osteoporoza.sk.