Pellegrini: Ste sebci, dostanete mastné pokuty! Tvrdé slová pravoslávnym biskupom
Neuveriteľnú aroganciu predvádzajú biskupi z pravoslávnej cirkvi. Rozhodli sa ignorovať nariadenia krízového štábu.
Aktualizácia 20:46 Pravoslávna cirkev na Slovensku mení svoj názor a v súvislosti so šírením nového koronavírusu v krajine ruší s okamžitou platnosťou svoje bohoslužby, a to do 23. marca.
Opatrenie sa však netýka „nevyhnutných obradov“, ktoré špecifikuje usmernenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove.
Pod nevyhnutnými obradmi sa myslia tie, ktoré nie je možné odložiť. Ak je to možné, obrady by sa mali prednostne usporiadať v exteriéroch.
Z pokynov tiež vyplýva, že obrady možno usporadúvať iba pre skupiny s čo najmenším počtom ľudí. Vylúčené z nich majú byť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.
„Kto s láskou a vierou bozkáva ikonu, ten sa nemusí báť nákazy,“ hlásali pravoslávni v reportáži TV Markíza. Boli ochotní platiť hoc aj pokuty za porušenie.
Najprv o tom nechceli ani počuť
Pravoslávna cirkev sa pravdepodobne chce vrátiť do stredoveku. Ako jediná sa postavila proti rozhodnutiu bezpečnostnej rady štátu a arogantne rozhodla, že bude na Slovensku naďalej vykonávať bohoslužby „vrátane bozkávania ikon a prijímania z jedného kalicha“.
O tomto šokujúcom postupe informoval tajomník tlačového odboru Úradu metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Peter Soroka. Napriek tvrdým pravidlám, ktoré boli nariadené vládou, lekármi a špecialistami, je prijímanie obojakým spôsobom podľa pravoslávnych duchovných bezpečné a nevidia dôvod ho nateraz meniť.
V pravoslávnej cirkvi sa tak rozhodli, že ako epidemiológovia-amatéri, budú priamo ohrozovať zdravie a život svojich veriacich.
Tvrdé slová premiéra
Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini dnes tvrdo kritizuje pravoslávnu cirkev, ktorá necháva otvorené kostoly. „Mrzí ma tento sebecký prístup. Biskupov som požiadal, aby uprednostnili zdravie nad tradície a prikázané sviatky. Ak nebudú rešpektovať nariadenia a budú si tvrdohlavo presadzovať svoje, ja budem prvý, kto voči nim bude iniciovať postihy,“ doplnil premiér.
„Uprednostniť sebecké veci, hoc je to cirkev, to je nezodpovedné. Mením názor na celú pravoslávnu cirkev,“ dodal premér.
Opatrenia, ktoré nariadil či už Krízový štáb SR alebo Úrad verejného zdravotníctva, si nemôže nikto svojvoľne meniť. Ak fyzická osoba poruší opatrenie zákazu usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy, hrozí jej pokuta do 1659 eur.
V prípade právnickej osoby a fyzickej osoby – podnikateľa, čo je aj pravoslávna cirkev, sú pokuty až do 20-tisíc eur.
Ostatné cirkvi majú rozum
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) na nasledujúce dva týždne Služby Božie vykonávať nebude 15. a 22. marca.
Rovnako bude zákaz verejných podujatí rešpektovať Konferencia biskupov Slovenska (KBS), čiže v slovenských kostoloch sa najbližšie dva týždne neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby.
Od utorka v súvislosti s prevenciou pred šírením nákazy novým koronavírusom platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Týka sa fyzických osôb, podnikateľov aj firiem, platí do 23. marca.
Verejné vyhlášky s opatreniami zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR. O opatreniach rozhodol v pondelok (9. 3.) krízový štáb.
Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, negatívnych bolo 541 vzoriek. Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií sa môže skončiť úmrtím.
Prečo ich zakázali?
Hlavný hygienik Ján Mikas vysvetľuje, prečo zakazujú omše: Ide o podujatia, na ktorých sa vo väčšom počte zhromažďujú osoby, ktoré sú koronavírusom najviac ohrozené, napríklad seniori a ľudia trpiaci rôznymi chronickými ochoreniami, a u ktorých je riziko nakazenia väčšie a následný priebeh ochorenia má zväčša ťažký priebeh a štatisticky najčastejšie vedie k smrti.
K usporadúvaniu ostatných cirkevných obradov zasielal usmernenie:
- usporiadať iba tie obrady, ktoré nie je možné odložiť;
- tam, kde je to možné, prednostne usporadúvať obrady v exteriéroch;
- obrady usporadúvať iba pre skupiny s čo najmenším počtom osôb;
- z obradov úplne vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zdôrazňuje, že cieľom opatrení nariadených hlavným hygienikom Slovenskej republiky je ochrana zdravia ľudí a predchádzanie ich prípadnému úmrtiu.