Lucia Koscelníková Regióny Regióny

Obec Fričkovce je staršia ako si mysleli

Majú tam historickú pivnicu, Fričkovský spravodaj aj babičku roka. Dedinu strážia kamery a zmenila sa im prvá písomná zmienka.

Ilustračný obrázok k článku Obec Fričkovce je staršia ako si mysleli
Zdroj: archív obce

Obec leží v Bartošovskej kotline na východnom úpätí Čergova. Názov obce sa postupne menil, od roku 1920 figurujú ako Fričkovce. Je zrejmé, že sídlisko vybudovali usadlíci so šoltýsom Fričom podľa zákupného práva. Vznikli na majetku šľachticov z Perína a postupne si vlastníctvo striedali viaceré šľachtické rody.

Obec má momentálne 740 obyvateľov. „Môžem povedať, že obec stále rastie a počet obyvateľov sa stále zvyšuje. Je to aj vďaka krokom ktoré pre obec robíme. Boli postavené nové obecné nájomné byty. Šesť bytových jednotiek s osobitným vchodom je postavených nad budovou existujúcej materskej školy. Vytvorili sme tu 15 nových stavebných pozemkov. Predpoklady pre nových obyvateľov našej obce sú tak vytvorené,“ informuje Matej Straka, starosta obce.

Zmena veku

Do nedávna bol v najstaršej správe o existencii Fričkoviec uvedený rok 1427. Začiatkom júla sa v dedine konali oslavy k 590. výročiu vzniku obce. Tradične sa kvôli tomuto sviatku vydáva publikácia, ktorá slúži pre informovanie miestnych obyvateľov.

„Oslavy výročia sa konajú každých desať rokov. Naši občania nemajú žiadne poznatky týkajúce sa staršej histórie obce. Okrem toho ako vznikala a kto ju osídľoval je tam zhrnuté aj aké tu boli remeslá a aké rody tu žili. Pri zhotovovaní publikácie pre tento rok sme objavili niečo nové. Zistili sme, že prvá písomná zmienka je z roku 1341. To znamená, že naša obec je o 89 rokov staršia ako sme si doteraz mysleli,“ vysvetľuje starosta.

„Prišli na to autori publikácie, keď zbierali všetky informácie o obci. Dostali sme sa k jednej listine z budapeštianskeho archívu a tak sme sa dozvedeli túto skutočnosť,“ hovorí Straka.

„Tieto projekty nám pomohli k odhaleniu kusu našej histórie."

Historická pivnica

V 15. storočí tu boli vybudované pivnice, ktoré slúžili na uskladňovanie vín prevážaných z Maďarska do Poľska. V roku 2007 sa v obci svojpomocne konali výkopové práce. „Vedeli sme, že sa tu nachádzala historická stavba pod ktorou by mala byť pivnica, ale nikto nevedel kde to presne je. Na základe týchto prác sme našli vstup,“ povedal Straka.

V roku 2012 sa v obci realizoval archeologický a archívny výskum v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Prešov. „Zistili sme, že sa jedná o historickú pivnicu. Je približne z roku 1780 a je to teda najstaršia stavba v katastri našej obce,“ vysvetľuje starosta. Pivnica je už zapísana do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

„Uskutočnili sa tri projekty, ktoré zahŕňali samotný výskum, vybudovanie prístupovej cesty, zastrešenie a zabezpečenie vstupných priestorov,“ dodáva Matej Straka. „Táto pivnica bola súčasťou nejakej historickej stavby a slúžila na uskladňovanie vín, ktoré sa prevážali. Je to krásna, kamenná, klenbovitá stavba. Tieto projekty nám pomohli k odhaleniu kusu našej histórie,“ teší sa starosta obce.

„Informovanosť občanov je veľmi dôležité. Má to svoj význam a preto to vrelo odporúčam aj ostatným obciam.“

Myslia na seniorov

V obci pôsobia dobrovoľní hasiči, ktorí v rámci okresu aktívne súťažia. Majú tam aj futbalový športový klub, folklóristov a Miestný odbor Matice Slovenskej. Funguje tam aj Jednota dôchodcov.

„Pred niekoľkými rokmi sme v obci otvárali denný stacionár pre našich dôchodcov. Je to takzvaná škôlka pre seniorov. Vytvorili sme ho vo voľných priestoroch budovy Obecného úradu so samostatným vchodom. Klienti sa tam venujú rôznym aktivitám a majú zabezpečené aj stravovanie. Vyrábajú si vlastné výrobky, ktoré prezentujú na miestných podujatiach. Za získané peniaze z predaja si nakúpia potrebný materiál pre ich ďalšiu činnosť a tvorbu,“ vysvetľuje Straka.

Ako jedna z mála obcí má obec aj svoje Občianske zruženie pre rozvoj obce Fričkovce (OzproF). Podieľali sa aj na obnove historickej pivnice. Každoročne vydávajú publikáciu Fričkovský spravodaj, ktorá obsahuje celoročné zhrnutie o dianí v obci. „Informovanosť občanov je veľmi dôležité. Má to svoj význam a preto to vrelo odporúčam aj ostatným obciam,“ dodal starosta.

Svätý Florián a turisti

„V júni tohto roku bol verejnosti sprístupnený náučný turistický chodník, ktorý vedie od centra našej obce k pamätníku svätého Floriána na Čergove. Je to 4,5 kilometrový výstup s náučnými tabuľami. Máme tu aktívny Klub slovenských turistov, ktorý pomohl v realizácii tohto projektu,“ chváli Straka.

„V roku 2001 bol v katastri našej obce na čergovskom pohorí vybudovaný najvyššie položený pamätník Svätého Floriána na Slovensku. Odvtedy sa tam každoročne oslavuje sviatok svätého Floriána. Pomník sa nachádza na rozhraní okresov Bardejov, Prešov a Sabinov. Robíme to v spolupráci s dobrovoľným hasičským zborom a každoročne sa tu stretávajú hasiči týchto okresov,“ vysvetľuje starosta obce.

Babička roka

„Pani Helena Semaneková z našej obce vyhrala v roku 2015 súťaž s názvom Babička Prešovského kraja. Za náš okres ju nominovala Okresná organizácia jednoty dôchodcov. Súťažilo sa v rôznych kategóriách, ktoré obsahovali skúšku vedomostí z histórie obce, prezentácia určitého remesla, spev alebo recitácia. Helena má niečo cez 80 rokov a je veľmi vitálna a aktívna seniorka. Je to hnací motor našich dôchodcov. Vďaka nej bola táto súťaž aj takým humorným večerom. Vyhrala vo všetkých štyroch kategóriách,“ chváli babičku Matej Straka.

„Dá sa povedať, že tu máme všetko. Trápi nás však havarijný stav niektorých miestnych komunikácií.“

Lyžiarsky vlek

V zimných mesiacoch obyvatelia obce nemusia chodiť ďaleko aby si zalyžovali. V prevádzke súkromníka tam majú lyžiarsky vlek na svahu, ktorý je dlhý pol kilometra. „Chodia tu lyžovať ľudia z obce ale aj z okolia. Je učený pre začiatočníkov a za vhodných snehových podmienok funguje každoročne,“ informuje starosta. V obci majú dokonca zavedený aj kamerový systém. „Šesť kamerových stanovíšť, ktoré sú rozmiestnené a pomáhajú proti vandalizmu a kriminalite,“ dodáva Matej Straka.

Vybavenosť obce

V obci majú plne obsadenú materskú školu. Základná škola je dvojtriedka, vyučuje sa tam do štvrtého ročníka. V areáli školy sa nachádza viacúčelové multifunkčné ihrisko. Majú tam aj dva rímskokatolícke kostoly. Kostol zasvätený svätému Martinovi je z roku 1822. Obchod a krčma je samozrejmosťou.

V centre obce bol prostredníctvom programu obnovy dediny vybudovaný oddychový park. „Dá sa povedať, že tu máme všetko. Trápi nás však havarijný stav niektorých miestnych komunikácií. Priorita číslo jedna je rekonštrukcia ciest,“ dodal na záver starosta obce Fričkovce.

Obec Fričkovce
8
Galéria
Zdroj: archív obce
Zdroj: Bardejovský Reportér
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM