ELA Správy Rôzne

Nový rok priniesol na Slovensko prírodný úkaz: Ľudia pozorovali tieto svetelné STĹPY

Počas silvestrovskej noci sme mohli na Slovensku pozorovať polárnu žiaru, ohňostroje a ďalší vzácny úkaz. Takéto svetelné stĺpy pozorovali v Liptovskom Mikuláši dnes ráno.

Ilustračný obrázok k článku Nový rok priniesol na Slovensko prírodný úkaz: Ľudia pozorovali tieto svetelné STĹPY
Zdroj: Reprofoto iMeteo.sk/Romana Sasaráková

Okolo polnoci sme mohli pozorovať polárnu žiaru a dnešné ráno prinieslo ďalší zaujímavý úkaz. „Naša čitateľka sa s nami podelila o zaujímavú fotografiu tohto zvláštneho úkazu,“ informuje iMeteo.sk.

Svetelné stĺpy z Liptovského Mikuláša

Mrznúca hmla, veľa ľadových kryštálikov v nej a svetlo z pouličných lámp vytvorili dokonalé nebeské divadlo. Takéto prekvapenie dnes ráno čakalo na našu čitateľku pri prechádzke mestom.

Tento vzácny jav sa zvyčajne vyskytuje len pri veľmi nízkych teplotách. Vzhľadom na to, že pri hmlách sa v posledných dňoch vyskytujú celodenné mrazy, v Liptovskom Mikuláši bolo dnes o 6. ráno (kedy vznikla fotografia) takmer –8 °C.

Ako vznikajú?

Ide o fascinujúci atmosférický optický jav, pri ktorom sa na oblohe objavujú vertikálne lúče svetla. Svetelné stĺpy sú optický atmosférický úkaz, pri ktorom sa zdá, že vertikálny lúč svetla sa rozprestiera nad a/alebo pod svetelným zdrojom. Tento fenomén vzniká, keď sa svetlo z umelých alebo prirodzených zdrojov, ako sú pouličné lampy, Mesiac či hviezdy, odráža na drobných ľadových kryštálikoch v atmosfére.

Svetelné stĺpy vznikajú za veľmi špecifických podmienok. V atmosfére musia byť prítomné drobné ľadové kryštáliky, zvyčajne v tvare plochých hexagonálnych doštičiek.

Najčastejšie sa vyskytujú v zimných mesiacoch, najmä počas mrazov s jasnou oblohou. „Ploché ľadové kryštáliky sa vznášajú horizontálne, čím vytvárajú efekt zrkadla, ktoré „naťahuje“ svetlo do podoby stĺpa,“ dodáva iMeteo.

Farba svetelných stĺpov potom závisí od svetelného zdroja a môže byť biela alebo rôznofarebná. Najčastejšie sa pozorujú v chladných krajinách ako Rusko, Kanada alebo Fínsko. Môžu byť viditeľné niekoľko hodín, v závislosti od atmosférických podmienok.

Zdroj: imeteo.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM