TOS Lifestyle

MIGRÉNA, ktorá trápi stovky tisíc ľudí na Slovensku, sa môže stať LIEČITEĽNOU

Nepríjemná migréna je súčasťou života takmer jednej miliardy ľudí na celom svete. Našli vedci spôsob, ako proti nej bojovať?

Ilustračný obrázok k článku MIGRÉNA, ktorá trápi stovky tisíc ľudí na Slovensku, sa môže stať LIEČITEĽNOU
Zdroj: Pexels.com

Proti migréne môže čiastočne fungovať zvládanie stresu a dostatočný kvalitný spánok, no výrazný podiel má aj genetická predispozícia, s ktorou neurobíme nič. Svoju úlohu môže zohrať aj prostredie, u niektorých je spúšťačom napríklad zmena počasia…

Podľa niektorých výskumov majú ľudia trpiaci migrénami štatisticky o niečo vyššiu pravdepodobnosť mozgovej príhody ako tí, ktorí týmto ochorením netrpia.

Personalizovaná liečba

Aj vzhľadom na to, koľkým ľuďom migréna sťažuje život, venujú sa jej vedecké tímy naprieč celým svetom. Jeden z nich funguje v rámci maďarskej výskumnej siete HUN-REN. Ten skúma personalizované možnosti liečby migrény v závislosti od individuálneho metabolizmu pacienta. Informuje o tom server Origo.hu.

Konkrétne, výskumná skupina pod vedením profesora Lászlóa Vécseiho skúma vzťah medzi migrénou a kynurenínovým systémom.

Tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorú si naše telo nevie vyrobiť, preto ju musíme prijímať potravou. Kynureníny sú hlavnými produktmi metabolizmu tryptofánu. Z tryptofánu sa kynurenínovou dráhou tvoria molekuly s najrôznejšími biologickými účinkami, ktoré majú veľký význam pre fungovanie imunitného systému a nervového systému.

Našli kľúč?

Jedným z týchto metabolických produktov je kyselina kynurénová, ktorá zastavuje aktivitu nervových buniek, zatiaľ čo iná molekula, kyselina chinolínová, ju aktivuje.

V prechádzajúcich štúdiách maďarských vedcov boli zistené významné zmeny v metabolizme kynurenínu u pacientov s migrénami. Rovnako bola u nich okrem kynurenínu zvýšená aj koncentrácia PACAP, a teda polypeptidu, ktorý aktivuje adenylátcyklázu hypofýzy.

Podľa Lászlóa Vécseiho jeden z analógov kyseliny kynurénovej je schopný znížiť hladiny PACAP v experimentálnom modeli migrény.

Monitorovanie individuálneho metabolizmu pacienta a súvisiacich molekulárnych biomarkerov môže byť tým dôležitým kľúčom.

Dôležité je to aj preto, že podľa štúdií takmer 40 % pacientov nereaguje dobre na lieky proti migréne založené na nedávno vyvinutej blokáde CGRP proteínu, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri spúšťaní a udržiavaní migrény a iných typov chronickej bolesti hlavy.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM