Aktualizované Zo Slovenska

Matovič: Ak koronavírus vypukne vo veľkom, tak to bude v rómskych osadách

Podľa premiéra dokáže v rómskych osadách jeden človek nakaziť až 20 ďalších ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Matovič: Ak koronavírus vypukne vo veľkom, tak to bude v rómskych osadách
31
Galéria
Zdroj: TASR

Počet testovaných na nový koronavírus na Slovensku sa má výrazne zvýšiť. Dopomôcť štátnym laboratóriám majú aj súkromné.

Masívne testovanie

V horizonte desiatich dní by mohlo prísť k testovaniu 4-tisíc ľudí. Na tlačovom brífingu o tom v piatok informovali predseda vlády Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽaNO).

„Robilo sa umelo málo testov, a tým pádom sme sa všetci navzájom klamali, že sme na tom super. Omnoho lepšie na zvládnutie krízy je povedať si pravdu, že budeme mať možno dni, keď budeme mať 100 pozitívne testovaných,“ skonštatoval Matovič.

Do testovania pacientov na koronavírus SARS-CoV-2 spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa tak na základe dohody s vládou SR po novom zapájajú aj najväčšie súkromné laboratóriá na Slovensku, združené v Asociácii laboratórií (AsLab). Testy budú podľa predsedu asociácie Vladimíra Ježíka určené pre štát, teda rizikové osoby a osoby v prvej línii, pre strategické podniky nevyhnutné na fungovanie štátu, akými sú telekomunikácie, energetika, doprava či zásobovanie a v prípade voľných kapacít aj pre samoplatcov.

AsLab združuje najväčších súkromných poskytovateľov laboratórnej diagnostiky na Slovensku – spoločnosti Medirex, Klinická biochémia, Alpha Medical a Synlab. Cieľom testovania a prípadného včasného záchytu je podľa Ježíka zamedzenie šírenia nového koronavírusu, ako aj zachovanie chodu prevádzok, ktorých obmedzenie by znamenalo kolaps zásobovania a dodávok výrobkov prvej potreby. Podľa jeho slov ďalšie dni ukážu, aké testovacie kapacity sa podarí vytvoriť zo strany súkromných laboratórií a do akej miery bude táto kapacita vyťažená pre potreby štátu.

Online systém

Krajčí uviedol, že na ministerstve zdravotníctva zaviedli online systém, do ktorého budú môcť zdravotnícke zariadenia zapisovať, koľko rúšok potrebujú, a taktiež, koľko ich minuli. Dôvodom je, aby ministerstvo videlo, kde bude treba ďalšie ochranné pomôcky.

Premiér deklaroval, že všetkým zdravotníckym zariadeniam, ktoré sa prihlásia do tohto online systému ministerstva, budú ochranné pomôcky dodané do nedele (29. 3.). „Budem od kompetentných vyžadovať, aby každé zariadenie malo pomôcky,“ povedal Matovič.

Už vo štvrtok (26. 3.) roznášali ochranné pomôcky helikoptéry, aby ich mali zariadenia hneď k dispozícii, poznamenal Krajčí.

„Pre zubárov chceme zabezpečiť ochranné pomôcky minimálne tak, aby bola zabezpečená neodkladná zdravotná starostlivosť,“ uviedol Krajčí.

Čo sa týka rómskych osád, premiér hovorí, že ak nákaza niekedy vypukne vo veľkom rozsahu, tak to bude najmä v osadách. „Tam je rizikový faktor, koľko jeden nakazený človek dokáže preniesť na ďalších ľudí,“ povedal Matovič. Dodáva, že v osadách dokáže jeden človek nakaziť 20 ľudí.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM