Kúsok od slovenských hraníc sa TRASIE zem: Zaznamenali už 5 ZEMETRASENÍ!
V priebehu jediného týždňa zaznamenali neďaleko slovenských hraníc už päť zemetrasení.

V maďarskom meste Győr neďaleko slovenských hraníc došlo v posledných dňoch k sérii slabších zemetrasení. Ako informuje iMeteo.sk, len za posledný týždeň tam zaznamenali päť otrasov s lokálnou magnitúdou od 1,4 do 2,0.
Päť otrasov
Treba dodať, že išlo o slabé zemetrasenia, ktoré síce väčšina ľudí ani nepocítila, no prístroje odborníkov ich zaznamenali. Všetko odštartovalo vo štvrtok 13. februára, kedy sa zem otriasla pár minút po polnoci. Zemetrasenie bolo s magnitúdou 1,8 a nasledovali ho ďalšie štyri otrasy.
„Zemetrasenie v pondelok ráno malo magnitúdu 1,8. V utorok ráno dosiahlo magnitúdu 1,4 a v utorok na poludnie bolo zaznamenané zatiaľ najsilnejšie zemetrasenie s magnitúdou 2,0,“ píše server. Zatiaľ posledné zemetrasenie bolo v stredu krátko po 22.00 hodine a bolo s magnitúdou 1,4.
Škody nehrozia
Podľa maďarskej Národnej siete seizmických staníc sa epicentrum otrasov nachádza juhovýchodne od mesta Győr. Aj keď sa otrasy v posledných dňoch opakovali, netreba podliehať panike. Pri sile od 1,4 do 2,0 väčšinou nedochádza k žiadnym škodám a ľudia ich často ani nezaregistrujú. V blízkosti epicentra potom možno cítiť slabé chvenie alebo výnimočne môže nastať aj mierny pohyb predmetov či zvonenie sklenených pohárov.
V minulosti boli aj ničivé zemetrasenia
Región okolo Győru sa nachádza v Západopanónskej panve. Tá je známa svojou miernou seizmickou aktivitou. „Táto oblasť je geologicky aktívna, dochádza tu k pomalému rozťahovaniu zemskej kôry, čo vedie k vzniku drobných zlomov a občasnému uvoľňovaniu napätia. V blízkosti sa nachádzajú aj významné tektonické zlomy, napríklad zlom Hurbanovo-Diósgyőr, ktorý ovplyvňuje stabilitu podložia v širšom regióne,“ píše iMeteo.sk.
V oblasti v minulosti došlo aj k ničivým otrasom. Napríklad zemetrasenie s magnitúdou 6,3 v roku 1763 zasiahlo Komárom a spôsobilo rozsiahle škody. Dunajská Streda v roku 1906 čelila zemetraseniu s magnitúdou 5,6.
Čo sa deje?
„Aktuálne zaznamenané slabé otrasy pri Győri sú teda pravdepodobne súčasťou prirodzených geologických procesov. Napriek tomu, že nepredstavujú bezprostredné nebezpečenstvo, odborníci naďalej monitorujú situáciu. Sledujú, či nejde o predzvesť silnejšej seizmickej aktivity, hoci podľa doterajších poznatkov je táto pravdepodobnosť nízka,“ dodal server.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné