Rastislav Búgel Technológie

Kupujete mobil z inzerátu? BACHA! Na Slovensku sa rozmáha predaj FALZIFIKÁTOV

Ak nechcete prísť o stovky eur, musíte si dať pozor. Na Slovensku sa rozmáha obchod s falzifikátmi značkových mobilov.

Ilustračný obrázok k článku Kupujete mobil z inzerátu? BACHA! Na Slovensku sa rozmáha predaj FALZIFIKÁTOV
Zdroj: Unsplash.com

Na Slovensku sa poslednou dobou šíri nepríjemný podvod. Ide o obchod s falzifikátmi značkových mobilných telefónov.

„Napodobeniny sa k nám dostávajú najmä vďaka spoločnému colnému priestoru v Európskej únii. Finančná správa odporúča kupovať tovar vždy len od preverených predajcov,“ informujú spravy.rtvs.sk.

Prišiel o stovky eur

Nachytať sa nechal aj Peter, ktorý si myslel, že kupuje originálny telefón. Prišiel o 370 eur. „Na internete som ho kupoval, napísal som chalanovi na inzerát. Normálne ako originál to predával. No ja som sa s ním stretol, ale nepozeral som ho. Zobral som ho, zaplatil a išiel som preč,“ opísal svoj prípad. To, že naletel, zistil až pri kontrole v servise.

Portál pripomína, že napodobeninu od originálu môžete rozoznať už na prvý pohľad.

Napríklad v tomto prípade by mal mať originálny telefón štyri objektívy fotoaparátov. Falzifikát mal len jeden. "No a keď ho zapneme, tak zbadáme veľký rozdiel, pretože displej nie je taký krásny. Farby nie sú také zreteľné ako pri origináli,“ vraví predajca mobilných telefónov Ivan Matúška.

Ako to, že sa šíria po Európe?

A ako sa k nám napodobeniny dostávajú? Väčšinou pochádzajú z Číny a do Európy prídu skrz veľké prístavy na vonkajšej hranici EÚ. „V týchto prístavoch sa vykoná colná kontrola, tovar sa skontroluje a následne, ak je podané colné vyhlásenie, je umiestnený na jednotný trh európskej únie,“ povedal pre server Jozef Vrábeľ, vedúci oddelenia Colného úradu Banská Bystrica.

Ak sa falošný tovar nepodarí colníkom na vonkajšej hranici zachytiť, po EÚ už putuje bez ďalšej colnej kontroly. „S tým, že kontrolovať môžeme len výrobky, ktoré predávajú podnikateľské subjekty a fyzické osoby oprávnené na podnikanie,“ dodal Vrábeľ.

Záleží na výške škody

A čo v prípade, ak ste naleteli a kúpili si napodobeninu mobilu? Podľa colníkov by ste sa mali obrátiť na kriminálny úrad finančnej správy. Ten vám poskytne pomoc.

„V takomto prípade by do úvahy mohol prichádzať trestný čin podvodu, kde sa výška trestu odvíja od výšky spôsobenej škody,“ vraví hovorkyňa banskobystrickej krajskej polície Petra Kováčiková.

Ale pozor. Po novele trestného zákona musí škoda presiahnuť 700 eur. „Podvodníkovi v takom prípade hrozia až dva roky väzenia. Pri nižšej škode, ako je to aj v prípade poškodeného Petra, ide o len priestupok s najvyššou pokutou 331 eur,“ dodávajú spravy.rtvs.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM