Správy Technológie

Formátovanie textu a tabuľky: Slovenskí žiaci majú problém s kancelárskymi nástrojmi

Žiaci a študenti majú problémy s formátovaním textu, prácou s tabuľkami či inými základnými činnosťami, s ktorými sa budú bežne stretávať v pracovnom živote. Ukázali to výsledky ôsmeho ročníka IT Fitness Testu, najrozsiahlejšieho testovania IT zručností na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Formátovanie textu a tabuľky: Slovenskí žiaci majú problém s kancelárskymi nástrojmi
11
Galéria
Zdroj: TASR

Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) s ďalšími partnermi IT Fitness Testu.

Najnižšiu priemernú úspešnosť, 36,51 percenta, zaznamenali autori tohtoročného testu v kategórii Kancelárske nástroje. V porovnaní so študentmi a ostatnými zamestnanými dosiahli najlepší výsledok v tejto kategórii učitelia (úspešnosť 59,02 percenta). Test podľa Rašiho poskytuje hodnotné dáta k tomu, na čo sa majú štát, školy či firmy zamerať. „Výsledky po spracovaní poskytneme aj pani ministerke školstva Martine Lubyovej (nominantka SNS) a budeme si to s ňou chcieť osobne prejsť, aby sa zistilo, či sa dajú urobiť systémové kroky, ktoré by vedeli tieto zručnosti zlepšiť,“ povedal vicepremiér.

Ak Slovensko nechce zostať montážnou dielňou Európy, musí podľa Rašiho mať a vychovávať digitálne zručných ľudí, pre ktorých sú informačno-komunikačné technológie bežnou súčasťou života. Spolu s ďalšími partnermi a niektorými zamestnávateľmi volá po opätovnom zavedení povinnej maturity z matematiky na vybraných školách alebo minimálne na gymnáziách.

„Výstrahou pre nás všetkých by mali byť slabé znalosti žiakov s používaním bežných kancelárskych programov. Počítačovú gramotnosť považujem za jednu z najdôležitejších konkurenčných výhod na trhu práce,“ upozornil prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský. Do testovania sa podľa jeho slov okrem žiakov a študentov zapojilo aj niekoľko stoviek pracujúcich profesionálov. „Ich úspešnosť nebola veľmi vysoká.

Aj preto spolupracujeme s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a Európskou komisiou na príprave dotazníku ako súčasti Národného prieskumu digitálnych a technologických zručností. Ten má za cieľ pomôcť definovať opatrenia na podporu rozvoja zručností zamestnancov v podnikoch,“ podotkol Lelovský.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

V kategórii Bezpečnosť a počítačové systémy, ktorá bola v minulom ročníku najslabšou, dosiahli respondenti vo vekovej kategórii od 15 rokov druhú najvyššiu úspešnosť – 58,47 percenta. Ukázalo sa však, že v oblasti bezpečnosti sa orientujú skôr v základných znalostiach, rezervy majú v aplikácii poznatkov do reálnych situácií.

V základných IT zručnostiach vidia autori mierne zlepšenie. Zároveň však konštatujú, že je naďalej potrebné sústrediť sa na komplexné prepájanie poznatkov z viacerých oblastí a prepájanie teoretických vedomostí s praktickými zručnosťami. Zdôrazňujú, že pedagógovia by mali zadávať študentom úlohy a projekty spôsobom, ktorý ich bude motivovať k samostatnosti, dôkladnej analýze problému a kreativite.

Riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská uviedla, že žiaci by mali dostávať komplexnejšie úlohy, v ktorých spracovávajú a vyhodnocujú informácie dostupné na internete. „Učitelia by zas mali častejšie zadávať žiakom úlohy, ktoré podporujú ich zvedavosť a rozvíjajú kreativitu,“ podotkla.

Do testu sa tento rok zapojilo 25 000 žiakov, študentov a učiteľov zo základných, stredných a vysokých škôl, ale aj ľudí, ktorí si chceli preveriť svoje digitálne zručnosti. Najmladší účastníci mali sedem, najstarší 70 rokov.

Foto: ilustračné

Využívanie počítača
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM