Dlhá cesta môže spôsobiť problémy: Dajte si pozor na riziko vzniku trombóz
Dlhé cesty počas leta vedia znepríjemniť opuchy nôh či vytvorenie krvnej zrazeniny, tzv. trombózy. Upozornila na to všeobecná lekárka z Polikliniky Falck Radlinského Andrea Vargová.
„V rámci prevencie je dôležité zistiť rizikové faktory a zabezpečiť príslušné preventívne opatrenia podľa miery rizika,“ povedala pre TASR.
Ako Vargová priblížila, vysoké riziko vzniku trombózy majú pacienti po operácii, ktorá sa uskutočnila v posledným troch mesiacoch, tiež po infarkte myokardu, po cievnej mozgovej príhode, rovnako tiež po naloženej sadre či zhubnosti nádorového tkaniva, tzv. malignite. „U týchto pacientov je vhodné podať heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou vo forme injekcie pred letom a aj prípadne počas letu, ktorý si pacient sám podá. U rizikových skupín obyvateľstva s nižším rizikom, ako napríklad kŕčové žily, užívanie hormonálnej antikoncepcie, gravidita či obezita, je vhodné dodržiavať preventívne postupy,“ vysvetlila.
Cesta autom do Chorvátska: Veľký PREHĽAD cien diaľničných známok, mýta i pokút
Podľa lekárky významnou mierou cestujúcemu prospeje, ak si zabezpečí dostatočný príjem tekutín počas cesty, t.j. jeden liter v priebehu päť hodín.
Rovnako odporúča obmedziť príjem alkoholu, kofeínu a sedatív. „Prispieť k väčšiemu komfortu môže aj cvičenie v sede, ohýbanie nohy, flexia v členkovom kĺbe každú polhodinu dve minúty, prípadne prerušenie sedenia krátkou chôdzou každú hodinu,“ uviedla.
Kompresívne pančuchy pomôžu podľa slov odborníčky zlepšiť krvný obeh v dolných končatinách. Vargová tiež upozornila, že v minulosti podávaná kyselina acetylsalicylová sa podľa posledných usmernení neodporúča v tromboprofylaxii ako jediný spôsob prevencie.
Ako dodala, prevencia znižuje nielen výskyt žilovej trombózy, ale aj pľúcnej embólie. Trombóza je akútne ochorenie žíl. Jej vznik je zapríčinený spomalením krvného prúdenia, zmenami v mechanizmoch zrážania krvi a poruchou vnútornej výstelky cievnej steny. Hlboká žilová trombóza postihuje prevažne hlboký žilový systém dolných končatín. Hlavnými príznakmi sú jednostranný opuch a bolesť končatiny. Podľa miesta opuchu vieme predpokladať lokalizáciu trombózy. Bolestivosť často predchádza vznik opuchu.
Foto: ilustračné