Webnoviny - Svet

Diabetes 2. typu má asi 400-tisíc ľudí Slovákov

WEBNOVINY.SK

Grafika: SITA/Zuzana BabjákováBRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Počet pacientov a pacientok s diabetom 2. typu sa na Slovensku od roku 1980 neustále zvyšuje. Podľa najnovších údajov je na Slovensku takmer 400-tisíc pacientov a pacientok s týmto ochorením a očakáva sa ďalší nárast. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Ak sa diabetes 2. typu nelieči, „je to smrteľné ochorenie,“ upozornil vedecký sekretár Slovenskej diabetologickej spoločnosti Vladimír Uličiansky. K rizikovým faktorom jeho vzniku patrí rodinná anamnéza, nezdravý spôsob života, obezita či nedostatok pohybu. Dodržiavanie zdravého životného štýlu môže výrazne znížiť riziko vypuknutia choroby. Ak ľudia s predispozíciou na ochorenie budú zdravo žiť, cukrovka sa nemusí objaviť, prípadne vypukne neskôr alebo v jednoduchšej podobe, doplnil Emil Martinka.

Cukrovka 2. typu, ktorou trpí takmer 90 percent ľudí s diabetom, patrí k najčastejším, najzávažnejším a ekonomicky najnáročnejším ochoreniam. Pri tomto type telo nedokáže kontrolovať zvýšené množstvo cukru v krvi, a preto je jeho hladina príliš vysoká. Nedostatočne liečený alebo neodhalený diabetes 2. typu sa môže prejavovať únavou a nepokojom, hladom a výrazným chudnutím, rozmazaným videním, častým močením, smädom či zápalmi a plesňami. Ako však upozornil Vladimír Uličiansky, „zákerné je na tom to, že niektorí pacienti nemajú tieto klinické príznaky“.

Cukrovka môže spôsobiť srdcové choroby a infarkt, problémy s krvným obehom, slepotu, poškodenia obličiek a nervov. Ochorenie je taktiež najčastejšou príčinou amputácií končatín z iných príčin ako úrazov a môže priamo stimulovať nádorové bujnenie. Celkovo, cukrovka 2. typu zhoršuje kvalitu života a skracuje jeho dĺžku.

Základom liečby je zníženie a kontrola hladiny cukru v krvi. Zníženie jeho hladiny o jedno percento výrazne znižuje riziko úmrtia súvisiaceho s diabetom, poškodenie obličiek a očí, ale aj riziko srdcového infarktu. Liečba pacientov a pacientok s 2. typom ochorenia spočíva taktiež v dodržiavaní diéty a režimových opatrení, najmä pohybovej aktivity. Lieky začnú brať až vtedy, keď týmto spôsobom nedosiahnu cieľové hodnoty hladiny cukru v krvi. „Bez spolupráce pacientov sa nedajú dosiahnuť dobré výsledky,“ vyjadril sa Vladimír Uličiansky.

Lekári a lekárky majú k dispozícii viacero možností liečby, vrátane tabliet, humánnych inzulínov a analógových inzulínov. Zhruba pred mesiacom na Slovensko pribudlo ďalšie. Nová liečba s pomocou GLP-1 analógu s účinnou látkou liraglutid je vhodná najmä pre včasné štádiá choroby. Hladinu cukru v krvi reguluje len vtedy, keď je zvýšená, pomáha kontrolovať príjem potravy a následne aj váhy, keďže väčšina ľudí s diabetom 2. typu trpí nadváhou alebo obezitou.

Okrem toho dopomáha ku zníženiu krvného tlaku a celkovému zlepšeniu funkcie B-buniek, ktoré produkujú inzulín. Pri tomto spôsobe liečenia sa navyše minimalizuje riziko hypoglykémie. „Nová liečba ovplyvňuje centrum sýtosti v mozgu, čím sa znižuje chuť do jedla a spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, vďaka čomu človek pociťuje hlad neskôr,“ uviedol Vladimír Uličiansky s tým, že podľa štúdií došlo u ľudí užívajúcich toto liečivo ku schudnutiu o tri až päť kilogramov za mesiac.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM