Aj váš CHLIEB je rýchlo tvrdý a plesnivý? TAJOMSTVO čerstvosti a mäkkosti je v skladovaní
Doprajte si dlhšie čerstvú chuť chlebíka. Stačí s ním naložiť správne a dať si záležať na tom, ako ho uskladniť.
O Slovákoch sa vraví, že sú chlebovým národom. Mnohí začíname alebo končíme deň práve s krajcom chleba. Aj vás však hnevá, že chrumkavý bochník je akosi veľmi rýchlo tvrdý?
Vychutnajte si ho dlhšie a ušetrite čosi v období zdražovania. Aké je tajomstvo čerstvosti? Správne skladovanie.
Utierka alebo vrecko
Pri správnom skladovaní vydrží chlieb o poznanie dlhšie.
Pomôže obyčajná látková utierka. Tá, ktorú pred vami používali mnohé generácie Sloveniek. Zaobstarajte si vrecko či látku z ľanu alebo z konope. No bude ideálne, ak si zoženiete hneď niekoľko takýchto kúskov. Prečo?
Utierka nasáva vlhkosť, preto je potrebné ju obdeň meniť. Chlebík na druhý deň prebaľte do suchej (novej) utierky či vrecka. Predídete tak plesni.
Čo nerobiť: Chlieb zbytočne nenechávajte v igelite a v papierovom vrecúšku. Ak je peceň horúci, najprv ho nechajte vychladnúť a potom ho zabaľte do utierky alebo vložte do vrecka.
Odložte ho na…
Chlieb odkladajte na suché ale dostatočne vzdušné miesto. Neskladujte ho v chladničke v pôvodnom plastovom obale. Prečo? Stráca tak svoju pôvodnú pružnosť a začne sa drobiť na malé kúsky. Uložte ho do špajze alebo dreveného chlebníka.
Mraznička je vhodná, ak…
Ak ste kúpili viac bochníkov, ostatné môžete bez obáv odložiť do mrazničky. Aj zmrazovanie má však svoje pravidlá. Chlieb vložte do plastového vrecka na zmrazovanie. Vhodná teplota na zmrazenie je pod -18 °C. Skúste pred zmrazením chlebík nakrájať, rýchlejšie sa potom rozmrazí.
Viete aj o tomto? 5 zaujímavostí o chlebe
- Zvyšky najstaršieho „slovanského“ chleba objavili archeológovia pod hradom Devín v roku 1986. Ide o zuhoľnatený bochník, ktorý obsahoval jačmeň, raž, pšenicu, proso a prekvapivo aj stopy burín.
- Ak chcete schudnúť, vyberte si chlebík s nízkym glykemickým indexom a naklíčenými zrnami.
- Chlieb menil zloženie a techniku prípravy, no je tu s nami dodnes. Odhaduje sa, že si túto pochúťku ľudstvo pripravuje približne 30 000 rokov.
- Nie je kvasenie ako kvasenie. V minulosti prebiehalo pomalé kvasenie pomocou kvásku a trvalo viac ako 6 hodín. No dnes sa proces zmenil a samotné kvasenie zaberie len 30 až 60 minút.
- Ak chcete urobiť niečo pre zdravie, siahnite po celozrnnom chlebe – patrí medzi najzdravšie.