Rekordér spomedzi pacientov v Prešove: V krčme upadol do kómy, zistili mu 11 promile!
V praxi už zažila všeličo. Ľubomíra Romanová je primárkou oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v prešovskej Fakultnej nemocnici J. A. Reimana. Rozpovedala nám napríklad aj dych vyrážajúce info o pacientovi, ktorému zistili neuveriteľných 11 promile!
Do nemocnice sa podľa primárky Ľubomíry Romanovej často dostanú pacienti v bezvedomí a pokiaľ nie je jasná anamnéza, zisťuje sa aj to, či za tým nie je alkohol.
Najstarší mal 90 rokov
Niektorí patria do skupiny náhodných pacientov. Tí podcenia to, koľko vypijú. „Sú pacienti, ktorí v súvislosti s alkoholom utrpia úraz, ale do nemocnice prichádzajú pacienti v kóme a sú len intoxikovaní alkoholom. Preženú to s pitím. Dajú si viac ako znesú. Často sú to tínedžeri alebo mladí ľudia, ktorí prvýkrát niečo vyskúšajú s kamarátmi a nepoznajú mieru, opijú sa. Ale potom stačí, že sa z toho vyspia,“ hovorí primárka.
Veľká časť pacientov s úrazmi má spojenie s alkoholom. „Niekedy sú to možno aj deti, ale na ARO prijímame len dospelých. A najstarší? Bol tu už aj 90-ročný,“ dodáva Romanová. Na ARO podľa Romanovej príde len špička ľadovca pacientov, ktorí sa dostanú do nemocnice v súvislosti alkoholom. Na ARO sú hospitalizovaní tí komatózni – intoxikovaní alkoholom. A veruže boli aj prípady, na aké sa nezabúda.
Rekordér s 11-timi promile
Takým je aj pacient, ktorý sa podľa slov prešovskej primárky pred rokmi stavil s kolegami, že vypije vodku na ex a nič sa mu nestane. „To bol rekordér, ktorý mal 11 promile. Vypil viac ako pol litra na ex a odpadol priamo v krčme. Upadol do kómy. Dokonca aj v laboratóriu, ktoré promile stanovovalo, nechceli tomu číslu veriť, pretože to je naozaj vysoká hodnota. Obyčajne sa za vysoké považujú už hodnoty okolo 4 až 5 promile, no tá 11-tka bola ozaj vysoká. Výsledok poskytlo síce len jedno biochemické laboratórium, ktoré malo správnu metodiku, ale robili sa aj opakované analýzy,“ hodnotí Romanová.
Ako ďalej poznamenala, pacienta hneď dali na dýchací aparát a všetky vitálne funkcie sa podporovali a kontrolovali. Prežil, do 24 hodín už začal sám dýchať. „Začal sa preberať, ale ráno ešte mal okolo 5 až 6 promile. Podstatné je, že prežil. Osud pacienta nás už následne nezaujímal. Udalosť sa stala v čase, keď neexistovala elektronická databáza nemocnice. Teraz, keď dostaneme pacienta, vieme si rýchlo overiť jeho predchádzajúce hospitalizácie,“ prízvukuje Romanová.
Je to dané aj genetikou
A ako je možné, že pacienti prežijú aj abnormálnu hodnotu promile v krvi? „Problémom opitosti a bezvedomia sú komplikácie, ako zastavenie dýchania, vdýchnutie zvratkov. Mnohí pacienti, rýchlo metabolizujú. Zaduseniu sa dá zabrániť tým, že si ľahnú na bok a prakticky sú v stabilizovanej polohe. Mnohí sú v pití dobre trénovaní. Ak dosiahnu každý deň 2,5 až 3 promile, tak už sa to neprejaví hlbokou kómou,“ vysvetľuje primárka.
Ako dodala, pravidelné užívanie alkoholu aktivuje pečeňové enzýmy, ktorými sa cudzie látky a teda aj alkohol odbúravajú. Pečeň je metabolická čistička organizmu. Schopnosť pečene adaptovať sa alebo poškodzovať sa alkoholom je u rôznych ľudí rôzna. Existujú starší, 90-roční konzumenti alkoholu a ich pečeň je zdatná. „Ale sú aj 30-roční, ktorí zomrú na alkoholovú cirhózu pečene. Schopnosť pečene reagovať je daná geneticky a aj inými okolnosťami. Ako často človek pije, aký typ alkoholu pije, ako sa stravuje,“ hovorí primárka.
Čítajte tiež:
Vyhľadávaná prešovská psychologička: Toto sú problémy, s ktorými ľudia chodia za mnou najčastejšie!
foto: ilustračné